Lépésről lépésre egy leírás alapján megtalálni a stílusunkat nem olyan, mintha a pudingot akarnánk csomómentesre keverni. Mindenki más és más utat jár be, és folyamatosan járjuk ezt az utat. Ahogy a korunk, a testünk, az ízlésünk, az életstílusunk, a szemléletünk, és a világ változik, úgy a stílusunk is folyamatos változásban van, ami teljesen természetes. A ruháinkkal arra is reflektálunk, hogy hogyan értelmezzük magunkat a társadalmi térben.

Leragadni egy stílusnál nagy kár lenne – ebben az esetben könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy már nem tetszik a ruhánk üzenete, már nem áll jól, és már nem kényelmes ahhoz az életvitelhez, amit folytatunk.

Nagyon sok hatás ér minket, és nehéz lehámozni, hogy mi az, ami valójában tetszik nekünk, és mi az, amit már annyit láttunk, hogy megszokta a szemünk. Ez utóbbi egy uniformizált stílushoz vezet, aminek kellemes kitűnésmentes leple alá rejthetjük azt, akik valójában vagyunk, amit a világról gondolunk, és amit közvetíteni szeretnénk.

Mivel az, hogy kinek-hol van elakadása (ha van) a saját stílusát illetően, legalább annyira egyéni, mint az, hogy az életben hol van elakadásunk, így ezeket a tippeket tekintsétek inkább egy útjelzőnek.

Habár a cikk címe, hogy hogyan találd meg a stílusod, akár az is lehetne, hogy hogyan alakítsd ki – hiszen az életedben történő változásokra válaszul tudatosan alakítani lehet rajta.




Következzen 7 lépés, ami segíthet abban, hogy megtaláld a stílusodat!


1. lépés: Dokumentáld, hogy mit viselsz!


Kezd el dokumentálni, hogy mit viselsz! Fárasztó, időigényes, de megéri. Ehhez pedig segítségedre lehet egy mobilapplikáció, aminek a használatáról ide kattintva olvashatod egy írásomat, de hamarosan a Stiló blogon is írok róla. Másik jó megoldás, ha minden nap indulás előtt lősz egy fotót magadról, amiket később vissza tudsz nézni. Persze ha nincs sok ruhád, vagy csak a következő szezont tartod szem előtt, akkor elég, ha kipakolod a szekrényt, és megnézed, hogy mik a kedvenc darabjaid, és miket szoktál együtt hordani.

Ahhoz, hogy a stílusodat alakítani tudd, fel kell ismerned, hogy a mostani milyen! Ennek a tudatosításában segít, ha lejegyzetelve látod azt.


2. lépés: Hogy néznek ki a mindennapjaid?


Hogy néz ki egy heted? Mik a programjaid? Irodai dress code alapján kell öltözködnöd hétköznap, a gyerek után szaladgálsz a játszótéren, autóból be autóból ki szállsz, minden hétvégén vacsorázni mész elegáns helyekre? Gondold át ezeket – persze a járvány alatt sejtem, hogy mi a helyzet, de vegyük a normál időket. Vegyünk egy példát: heti négy nap az irodában vagy, ahová elegánsan kell járni, egy nap home office, ahol örülsz, ha minél kényelmesebben lehetsz, hétvégén pedig olyan programod van, ahova nem kell kiöltözni, mert kirándulni, moziba jársz, havonta egyszer bulizni valami kihívóbb cuccban, és kéthavonta színházba, ami után egy vacsorára is beültök. Melyik program az, ahova gondban vagy, ha fel kell venned valamit? Lehet a bulira szívesebben vásárolsz új ruhát, mint inget a munkahelyre, de fogod annyit hordani, mint amennyit rááldoztál? Lehet, hogy mindig olcsón találsz blúzokat, de nincs egy jó cipőd hozzá, amit szívesen felvennél?

Pakold ki a ruháidat, és szedd össze, hogy hova nincs mit felvenned, és hova van talán túlságosan is sok!


3. lépés: Nézd meg, hogy amit sokat hordasz, azt miért szereted!


Ha már átgondoltad, hogy milyenek a hétköznapjaid, és megnézted, hogy miket viselsz, nézd meg a kedvenc darabjaidat: mit szeretsz bennük? Kényelmes, jó a szabás, az anyag, a szín?

A saját példámon, van egy fekete pólóm, amit széthordok télen-nyáron. Megy mindenhez, kényelmes, szeretem a feketét. Ha mindig ezt a pólót keresem, hogy mosásban van-e vagy sem, lehet érdemes venni valamit, ami helyettesítheti, de ugyanazokkal az összeállításokkal jó: például egy fekete ing, trikó vagy egy fehér póló. Igen ám, de nagy előnye, hogy nem kell vasalni, ezért ha választok valami hasonló alapdarabot, fontos szempont, hogy ugyan ezt a kényelmi faktort hozza.

Ha például a ruhatáram bővítése és nem színesítése a cél, esetleg finoman mozdulnék elegánsabb irányba, a póló helyett inget vehetek. Íme két variáció erre az én ruhatáramból:

4. lépés: Amit sose veszel fel, azt miért nem?


Nézd meg, hogy mi az, amit nem hordasz: ennek mi az oka? Lehet valami nagyon tetszik, de nincs rá alkalom, kényelmetlen, vagy nincs mit felvenned hozzá? Ez utóbbin könnyű segíteni; ha valami több szetthez is hiányzik, tegyük azt, egy megfelelő kabát, érdemes beruháznod rá. Ha pedig mindig belekapsz egy-egy más stílusú, a hangulatodhoz éppen passzoló darabba, legközelebb bevásárlólistával indulj vásárolni!

Ha valami nem kényelmes, mutasd meg egy varrónőnek! Sokszor csak néhány öltésre van szükség, hogy igazán jól érezd benne magad!

Ha pedig végképp nem jó, itt az ideje, hogy kiszelektáld, és eladd, elajándékozd, vagy eladományozd!


5. lépés: Gyűjts inspirációt!


A pinterest nagyszerű hely arra, hogy inspirációt gyűjts, illetve az instagramon is lementheted, ami tetszik. Amiket összegyűjtöttél, azokban mi a közös? Talán monokróm szettek, extravagáns öltözetek, vagy nőies ruhák? Bármelyik stílust beépítheted a hétköznapjaidba, egy irodai viseletbe is lehet tenni egy csipet vagányságot, egy pörgős életvitelhez is lehet választani olyan ruhát, ami nőies és kényelmesen is egyben. Ide kattintva pedig követheted a Stiló pinterest oldalát inspirációkért!


6. lépés: Nézd meg, mit szeretsz magadon!


Hallottál már a testtípusokról, a homokóráról, az almáról, körtéről? Akkor most hunyd le a szemed, és engedd el őket! Sokan vannak, akiknek nehéz bekategorizálniuk magukat valamelyikbe, hát hadd segítsek ebben: nem is kell! Te nem egy gyümölcs vagy, értem én, hogy a felső tested keskenyebb az alsó meg szélesebb, és akkor mi van, miért kellene elrejtened ezt? Hát miért ne imádhatnád azt, ahogy a tested kinéz, miért kellene valami képzelt ideálhoz közelíteni? Lehet persze optikailag változtatni a tested arányain ruhával, de első és legfontosabb: ez neked tetsző legyen, ne pedig olyan, amit valakik kívülről meghatároztak. Emellett persze lehet, hogyha bekategorizálod magad, találsz hasznos tippeket, de ne vedd készpénznek!

"Sajnáltam a kondizókat, akik úgy akartak kinézni, ahogy Calvin Klein vagy Tommy Hilfiger előírja nekik."
Eredeti nyelven: „I felt sorry for guys who packed into gyms, trying to look like how Calvin Klein or Tommy Hilfiger said they should.” Fight club.

Gyűjtsd össze tehát, hogy mit szeretsz magadon, mi az, amit igazán szépnek találsz! Ne keress a kákán is csomót, hogy jó az a fenék, de láttál már kerekebbet, és ne is hasonlítgasd magad másokhoz!

Ha meg van, ezek azok a dolgok, amiket érdemes kiemelned magadon, legyen az a szemed színe egy jól eltalált sállal, vagy egy karcsú boka egy felhajtott nadrágszárral. Biztos vagyok benne, hogy találsz magadon több dolgot is!

Ha valamit úgy gondolsz, hogy szeretnél elrejteni, vagy ellensúlyozni, az is teljesen rendben van. Aztán ki tudja, lehet egy nap még azt is megszereted magadon, amit most hibának vélsz.


7. lépés: Találd ki, hogy milyen színekben érzed jól magad!


Elsőre talán egyszerűbb, ha nem kapsz bele mindenbe, hanem kijelölsz néhány színt és árnyalatot, amik a meglévő ruháiddal is kompatibilisek, és annak mentén építed fel a ruhatárad. Ha bizonytalan vagy, hogy mi áll jól, egy színtanácsadó segíthet, de ha épp nincs erre kereted vagy igényed, természetes fénynél, a smink nélküli arcodhoz tedd oda az adott ruhát, és bízz a szépérzékedben!

Fotó: Becca McHaffie

Ne feledd, a színeknek nem csupán a bőröddel és a hajaddal kell, hogy harmonizáljanak, hanem a te ízléseddel, hangulatoddal. És mindemellett jól kombinálhatóak legyenek egymással!


Remélem segítettem azoknak, akik az öltözködés útvesztőit járják, elszakadva az uniformizált stílusoktól egy egyedi, önazonos, és praktikus ruhatár kialakítása felé! Hogy érzitek, volt számotokra bármi hasznos? Írjátok meg kommentben, akár itt, akár instagramon, hogy mit gondoltok erről! Ha bármi kérdésetek van, kommentben, instagramon, vagy az info@stiloaszerkod.hu email címre írva tehetitek fel!




Kiemelt kép innen, innen, és innen.