Időről-időre áttúrom a padlásszobában a nagyszüleim és szüleim ruháit, hogy kihalásszak valamit. Legutóbb anyukám 30 éves bőrkabátját, aminek a kopott gombjain és megtört anyagán látszik, hogy sokat volt hordva, mégis rengetegen megdicsérik – nem kis meglepetésemre. Aztán van, hogy bemegyek az üzletbe, a legnagyobb gondossággal kiválasztom azt a pliszírozott zöld szoknyát, ami a ruhatáramból még hiányzik, aztán sose, vagy csak nagyon ritkán veszem fel.

Ilyenkor jön az, hogy a következő szezonban (vagy az azutániban, ha már eleget nézegettem a szekrényben lógva) eladom. Nyilván a töredékéért, amennyiért vettem, és még győzhetem befotózni, feltölteni, egyeztetni, hogy hol vehető át. Minél nehezebb megtalálni az adott darabot, és észrevenni, hogy az szép és jó minőségű, annál kisebb az esély, hogy olyan akad rá, aki szívesen viselné.

De fordítsuk meg; ha valahol csak olcsón lehet eladni, akkor oda vásárolni kell menni. Évek óta sportot űzök abból, hogy aprócikk oldalakon vadásszak kincseket. Több kedvenc darabom került így hozzám; vintage high-end blézer, magyar designer táska, valódi selyem blúz, és címkés nyári ruhák.

Hadd osszam meg a sok év online másodkézből vásárlás tapasztalatát, avagy hogyan hozd ki kevés pénzből a maximumot a ruhatáradból!


Honnan?

Kezdő szint: Facebook Marketplace és csoportok

A Facebook Marketplace elég kényelmes terep, ajánlom, hogy lépjen be mindenki az érdeklődésének megfelelő csoportokba. Csak néhányat a kedvenceim közül: Magyar designer ruhák • adás-vétel-csere, Nanushka Adok – Veszek, de bármilyen preferenciára lehet már csoportot találni, legyen az Massimo Dutti, COS, valamilyen stílusirányzat, vagy akár felső kategóriás ruhák, amire ott a Sznob Raktár. Ezeken a helyeken könnyebb eladni, ezért sokszor a gyorsaság számít, ha jó áron jót akarunk.

Nagyon hasznos funkció, hogy lehet értesítést kérni kulcsszavakra, például olyan márkára, ami a szívünk csücske. Árat és helyszínt is tudunk beállítani.

Haladó: Gardróbcsere és egyéb apróhirdetési oldalak

Ilyen apróhirdetési oldal a Vatera vagy a Jófogás, ahol a ruházkodás kategóriában tudunk keresgélni. A Gardróbcserének a hátránya, hogy bármit betaggelhetsz az adott ruhához, és ezzel sokan élnek is, ezért esélytelen arra keresni, hogy Zara, mert mindenhova odaírják, hogy több találatban megjelenítsék a ruháikat. Emiatt sokkal több türelemre van szükség, hogy valami normálisat találjunk, ezért más taktikával kell játszani.

Az egyik taktika, hogy másfajta kulcsszavakra keresünk; selyem, designer, croptop vagy zebra – ezekkel többnyire azt kapom, amit keresek. Ami megtetszik, azt kedvencnek jelölöm, majd később visszanézek, így elkerülve az impulzusvásárlást.

Másik taktika, hogy ha valami igényes, de épp nincs rá szükségem vagy nem jó a méret, akkor is megnyitom az eladó további termékeit. Vannak, akik rendszeresen töltenek fel jó minőségű holmikat potom összegekért, csak szabaduljanak tőle. Az eladók termékeinél az oldal aljára görgetve néhányat megmutat a felhasználó kedveléseiből, ami további jó termékekhez és eladókhoz irányíthat minket.

Az oldal maga korántsem tökéletes, de pont emiatt sokkal több kincsre lehet itt akadni, ha túl tudunk látni a sok vackon és az olykor rossz minőségű fényképeken.


Mit?

Az egyszerű válasz, hogy amire szükséged van. A saját tapasztalatom, hogy kétszer is gondoljuk meg, ha felső kategóriás terméket akarunk apróhirdetésből vásárolni. Ha egy Gucci táska 15 000 Ft, az nem gyanús, hanem lehetetlen. Viszont több tízezer forintot kockázatos kiadni valamiért, ami lehet nem eredeti. Itt szóba jöhet persze, hogy számlát mutatnak, de ha valaki vesz egy Gucci táskát magának, aztán rendel egy prémium hamisítványt, ahhoz is oda tudja adni a számlát. High-end termékeket csak olyan eladótól vegyél, akiben maximálisan megbízol.

Nehéz jó minőséget választani, anélkül, hogy élőben látnánk a terméket, így két dologból indulhatunk ki; a márkából és az anyagból.

Az anyagösszetételt mindenképp kérdezzük meg, ha nincs feltüntetve. Olyan kulcsszavakra is érdemes keresni, hogy kasmír, gyapjú, ami már egy bizonyos minőségre garancia.

Szintén érdemes kisebb tervezőkre és magyar márkákra keresni, hiszen azokat még nem hamisítják, így biztosan eredeti terméket kapunk.

Ha szükségünk van valamire, például egy barna garbóra, érdemes egy próbát tenni, hogy beírjuk néhány apróhirdetési oldal keresőjébe, mielőtt rohannánk újat venni. Pár perc alatt akadhat jobb minőségű és olcsóbb, mint újonnan az üzletben. Kérjük a házhoz szállítást, ha nincs időnk a ruhák után szaladgálni.

A legnehezebb cipőt és nadrágot eladni, amit az ár is tükröz, ezeket lehet a bolti árhoz képest a legolcsóbban kifogni. Személyes találkozónál akár egy próba is beleférhet. Hogy hogyan? Egy plázában találkoztok, besétáltok egy ruhaüzletbe, leakasztasz valamit, és a próbafülkében megnézed magadon. Senkit se fog zavarni, tényleg.


Miért?

  • Ár-érték arányban zseni dolgokat foghatsz ki
  • Ha szerencséd van, csodás ruhákra és kiegészítőkre tehetsz szert az eredeti ár töredékéért
  • Egy magánszemélyhez jut a pénz, akinek ki tudja, lehet, hogy épp nagy szüksége van rá
  • A ruhák körforgásban maradnak ezáltal
  • Nem igényel akkora energiát, mint egy turkáló, de az élmény hasonló; reggeli kávézás közben is ránézhetünk, vagy akár az otthon kényelméből

Az Instagram sztorimra jött korábban visszajelzés, hogy sokan azért nem vásárolnak apróhirdetésekből, mert félnek, hogy nem lesz jó. Amennyiben nem megoldható próba, és mégse lesz az adott darab szerelem, kérjük el a képeket, és adjuk el! Velem is előfordult már, hogy megvettem, egy szezonban hordtam, aztán továbbadtam. Körforgásban maradt, nem használódott el, és más is jól járt vele. Mivel alapból olcsóbban vesszük, ezért jó esélyünk van akár ugyanannyiért továbbadni.


Megjegyzés: A cikk megírása alatt számos alkalommal csábultam el ruhákat nézegetni, és nyolcat el is mentettem későbbre. Függőséget okoz.